Romatizma

Ameliyatsız Romatizma Tedavisi

Tarafından 18 Şubat 2013 tarihinde, Romatizma kategorisinde yayınlanmıştır.

Ameliyatsız Romatizma Tedavisi

Osteoartrit veya halk arasında “kireçlenme” olarak bilinen romatizma çeşidi ülkemizde daha yaygın olarak görünmektedir. Özellikle 40 yaşından sonra daha sık görünen bu romatizma tarzı kronik ağrı ve fonksiyon kaybına yol açmaktadır. Romatoloji uzmanı Dr. Tuğrul Mert Kıvanç sıklıkla karşılaştığı Diz romatizma ve kireçlenmeye PRP tedavisi önermektedir.  Dr. Kıvanç, kıkırdak aşınmasından kaynaklanan bu iltihapsız romatizma tarzına PRP uygulamaktadır ve PRP sayesinde birçok eklem romatizma hastası daha kaliteli ve fonksiyonel bir hayat sürdürmektedir. 

PRP (platelet-rich plasma), Türkçe’de Trombozit yönünden zenginleşmiş plazma anlamına gelmektir.  PRP onarıcı maddelerle yüklüdür ve dolayısıyla doku onarımında büyük rol oynar.  Dr. Tuğrul Mert Kıvanç’a göre PRP tedavisi birçok “diz kireçlenme” hastaya ameliyatsız bir çözüm umududur.  Özellikle artroskopi veya diz protez ameliyatı olmadan, Dr. Kıvanç tüm hastalarına PRP “opsyonunu” ortopedi doktorlarıyla danışmasını öneriyor.

PRP tedavisi kan vermek kadar kolay. Çünkü hastadan alınan az miktarda kanın birkaç özel işlem ve ayrışmadan sonra yine aynı hastaya eklem içi enjeksiyon (iğne) yoluyla geri verilir.  PRP diz eklemin içine edildikten sonra, kıkırdak (menisküs’teki) kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirerek kıkırdağın rejuvinasyon (yenilenmesine) destek verir.  Böylece hasar gören diz kıkırdak dokuların onarımını ve natürel hallerine dönmeye yardımcı olur.

518 views
Son Eklenenenler
 • Kilodan kurtulmanın yolu
  0342 views

  Kilodan kurtulmanın yolu

  Dr Mert Kıvanç, Ramazan ayı sonrası her gün düzenli içilen iki bardak sütün, bu dönemde...

 • Renkli tuz üretilebilecek..
  0246 views

  Renkli tuz üretilebilecek

  Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği'ne göre, artık renkli tuz üretilebilecek. Türkiye'de, daha...

 • 4 fincandan fazlası zarar..
  0363 views

  4 fincandan fazlası zarar!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, ABD'de yaşları 20 ile 87 arasında değişen 43 bin 727 kişi...

 • Refiye’den haber va..
  0337 views

  Refiye’den haber var!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, Milyonda bir görülen Gardner sendromuna yakalanan ve sağlık...

 • Hastanede akılalmaz olay!..
  0375 views

  Hastanede akılalmaz olay!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, Yükseköğretim Kurulu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen...

Çok Okunanlar
Copyright 2012 - Tüm Hakkı Saklıdır. Dr. Mert Kıvanç Resmi Sayfası - Bu sitede yayınlanan yazılar ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.