Genel

Gereksiz Glukozamin Kullanmayın !!

Tarafından 18 Şubat 2013 tarihinde, Genel kategorisinde yayınlanmıştır.

Gereksiz Glukozamin Kullanmayın !!

İç Hastalıkları ve Romatoloji uzmanı, Dr. Tuğrul Mert Kıvanç bu sıkca kullanılan takviyeyi değerlendiriyor.

 

Ülkemizde sıkca kullanılan Glukozamin ve Kondroitin takviyesi birçok eczanede “şifalı bitkisel ürün” olarak doktordan reçetesiz alınabiliyor ve “annemin diz ve diğer eklem ağrılarına iyi geldi” gibi geri dönüşümler halkımızda sıklıkla söz ödeliyor.  Ancak bu popüler takviye hakkında bilinmesi gereken birçok unsur var.  Öncelikle, Glukozamin’in yararları her hastada görünmemektedir ve 4 aydan fazla kullanıp fayda görmediyseniz gereksiz kullanımdan kaçınmak lazım çünkü yan etkileri kullandıkca ortaya çıkabilir.

 

Bazı insanlarda Glukozamin ve Kondroitin kıkırdak dokunun yenilenmesinde etkili olduğu görünmüştür ve buna paralel olarak eklem ağrılarını da azaltmıştır. Bazı araştırmalarda birçok hasta Glukozamin’in piyasadaki anti-enflammatuar ağrı kesiciler kadar etkili olduğunu ifade etmiştir.  Genelde, Glukozamin ve Kondroitin karides ve istiridye kabuklarından elde ediliyor. Bu yüzden bu “böcek” tip balık ürünlere alerjisi olan hastalar glukosamini almadan dikkat etmeliler.

 

Bazı önemli yan etkiler Glukozamin kullanan yaş grubundaki şahıslardan göz ardı edilmemeli.  Genele bakıldığında Glukozamin ürünleri 40 yaş üstü gruplarında kullanımaktadır. Bu yaş grubun yarısının fazlasında kilo fazlalığı, hipertansiyon veya insülin direnci/şeker hastalığı söz konusu olabilir.  Dr Tuğrul Mert Kıvanç özellikle bu yaş grubun Glukozamin’i dikkate almalarını istiyor.  Maalesef halk arasında bazı insanlar Glukozamin tabletlerini “doğal” olduğu sanılarak aylar ve bazen uzun yıllar olarak kullandığı görünmektedir.  Oysa dikkate alınması gereken birçok unsur vardır.

 

Birincisi, uzun vade Glukozamin kullanımı kan şekeri üzerinde olumsuz etkileri olabilir.  Açlık kan şekeri, HgbA1c veya İnsülin seviyelerinde sıkıntısı olan hastalar dikkat etmeleri lazım ve bu kan değerlerini takip etmeleri gerekir.  Sınırda şeker “Borderline” veya gizli şeker hastalığı olanlar uzun vade (ve biliçsiz) Glukozamin kullanımıyla beraber kendilerinde Diyabetus Mellitus (şeker hastalığı) başlangıcı görebilirler, özellikle tavisye edilen Glukozamin dozunu (günde 1500mg) kullanıyorlarsa.   İkinci önemli husus, kronik Glukozamin kullanımı yüksek tansiyon ve çarpıntıya yol açmasıdır ve bu yüzden hipertansiyon hastaları dikkat etmelidir. Üçüncü önemli bir yan etki de Glukozamin’in kanama yapma potansiyelidir.  Özellikle Plavix, yüksek doz aspirin veya Coumadin gibi kan sulandırıcı kullanan insanlar kanama arttırma olasılığının bilincinde olması gerekiyor.

Bu önemli üç yan etkinin yanı sıra, Glukozamin’in sıklıkla görünen ama daha az tehlike olan etkiler de görünebilir, örneğin baş ağrısı, reflü, ishal veya kabızlık, bulantı ve kusma.

 

Bu sebeplerden dolayı, Dr. Tuğrul Mert Kıvanç Glukozamin’e başlayacak veya devam edecek osteoartrit hastaların doktorlarıyla diz kireçelenme konusunda tedavi hedeflerin belirlenmesi ve 3-6 ayda bir tedavi seçeneklerinin güncellemesini tavsiye ediyor.

2.370 views
Son Eklenenenler
 • Kilodan kurtulmanın yolu
  0340 views

  Kilodan kurtulmanın yolu

  Dr Mert Kıvanç, Ramazan ayı sonrası her gün düzenli içilen iki bardak sütün, bu dönemde...

 • Renkli tuz üretilebilecek..
  0245 views

  Renkli tuz üretilebilecek

  Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği'ne göre, artık renkli tuz üretilebilecek. Türkiye'de, daha...

 • 4 fincandan fazlası zarar..
  0359 views

  4 fincandan fazlası zarar!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, ABD'de yaşları 20 ile 87 arasında değişen 43 bin 727 kişi...

 • Refiye’den haber va..
  0335 views

  Refiye’den haber var!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, Milyonda bir görülen Gardner sendromuna yakalanan ve sağlık...

 • Hastanede akılalmaz olay!..
  0372 views

  Hastanede akılalmaz olay!

  Dr Mert Kıvanç Yazıyor, Yükseköğretim Kurulu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen...

Çok Okunanlar
Copyright 2012 - Tüm Hakkı Saklıdır. Dr. Mert Kıvanç Resmi Sayfası - Bu sitede yayınlanan yazılar ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.